BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5806031
*
nr 580 6031
Ljusstakar
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:23:57
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
6587 Äggkoppar
ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:40
-
6311 Golvljusstakar
2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:00
-
6386 Lampetter
Ett par. Höjd: 41,5 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:40
-
6463 Ljuslyktor
ett par, Mässing med glaskupor. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:08
-
6410 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, kolonner i porslin. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:40
-
6651 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Firma..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:21
*
Ljusstakar
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6031
Ljusstakar
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Utgick |
|
| Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
6587 Äggkoppar
ett par, sterlingsilver, 1960, CG Hallberg, Gust. ..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:40 -
6311 Golvljusstakar
2 st, mässing. Höjd: 78-98cm
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:00 -
6386 Lampetter
Ett par. Höjd: 41,5 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:40
-
6463 Ljuslyktor
ett par, Mässing med glaskupor. Höjd: 26 cm
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:08 -
6410 Ljusstakar
ett par, Gustavsberg, kolonner i porslin. Höjd: 28 cm
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 19:40 -
6651 Ljusstake
Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Firma..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
12 jan kl 20:21



