Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 5806031



*

nr 580 6031


Ljusstakar

2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”


Utgick

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:23:57



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
  • 6463 Ljuslyktor
    ett par, Mässing med glaskupor. Höjd: 26 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:08
  • 6410 Ljusstakar
    ett par, Gustavsberg, kolonner i porslin. Höjd: 28 cm
     

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 19:40
  • 6651 Ljusstake
    Josef Frank (1885-1967), Österrike. Slingan. Firma..//
    Aktuellt bud: 800 kr

    Auktionen avslutas
    om 8 dagar
    12 jan kl 20:21




Ladda ner broschyr